Лавров во посета на Грција, БиХ и Србија

Од:

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска почнува турнеја низ регионов, при што ќе ги посети Грција, БиХ и Србија.

Лавров прво ќе допатува во работна посета на Атина, каде ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас, премиерот Киријакос Мицотакис, како и со лидерот на опозициската СИРИЗА, Алексис Ципрас.

На 28 октомври ќе замине во Босна и Херцеговина, каде ќе разговара со членовите на Претседателството на БиХ, одделно со членот на Претседателството на БиХ Милорад Додик, министерот за надворешни работи во Советот на министри на БиХ и со други претставници на босанските власти. Руското МНР претходно соопшти дека тема на разговорите за време на посетата на шефот на руската дипломатија ќе биде натамошниот развој на соработката меѓу БиХ и Русија во областа на политиката, тговијата, економијата и културата, како и хуманитарните прашања.

В среда Лавров, исто така, ќе пристигне и во дводневна посета на Србија.

– Предвиден е состанок со српскиот претседател Александар Вучиќ, како и присуство на свеченоста по повод завршување на внатрешното уредување на Храмот Свети Сава и палење на Вечниот оган на гробот на Ослободителите на Белград, изјави портпаролката на руското МНР, Марија Захарова.

Претходно било соопштено дека Лавров треба да оствари средба и со патријархот Иринеј.

Во фокусот на разговорите ќе биде соработката меѓу Русија и Србија, важни меѓународни и регионални прашања, како и ситуацијата во врска со решавањето на косовското прашање.

Би можело да ве интересира

Новиот поглавар на СПЦ Хризостом примен во болница со Ковид-19, откако денеска служел литургија

Жарко Настоски

Србија: 69 починати во изминатите 24 часа, нови 7.782 заразени

Жарко Настоски

Израелски амбасадор: Очекувам Србија да ја дислоцира својата амбасада во Ерусалим

Ана Ололовска

Во Грција тројца полицајци починаа од Ковид-19, а заразени се над 400

Ана Ололовска

Кикиљас: Вакцините се ефикасни и безбедни

Ана Ололовска

ВИДЕО: Експлозија во Белград, едно лице загина, две се повредени

Ана Ололовска