Лавров доаѓа во Белград на почетокот на јуни

Од:

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ќе пристигне во Белград во вторник на 7 јуни, јавуваат српските медиуми.

Тој ќе има средби со српскиот државен врв, а се очекува на средбата со претседателот Александар Вучиќ на маса да бидат сите горливи теми, од настаните во Украина и позицијата на Србија кон оваа криза, преку ситуацијата во регионот и економската соработка во светло на санкциите што Западот ги воведе кон Москва.

Ова е прва посета на висок руски функционер на Србија од избувнувањето на украинската криза, а доаѓа во време кога Европската унија го подготвува најтешкиот пакет санкции, што Србија како единствена во Европа, досега не се приклучила.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Силно невреме го зафати Белград, Земун под вода

Српските медиуми со критики по самитот ЕУ-Западен Балкан

Ана Ололовска

Вучиќ: Еди и Димитар се пофрустирани од мене, им благодарам што беа фер кон Србија

Орце Костов

Јоксимовиќ: Поради невоведување санкции кон Русија, Србија нема да го отвори Кластерот 3

А1он

Жиофре: ЕУ не и поставува нови пречки на Србија, процесот на европска интеграција е јасен

Ана Ололовска

Лајчак: Србија и Косово усвоија Патоказ за спроведување на енергетски договор

Ана Ололовска