Лајен најави 700 милиони евра помош за Хрватска

Од:

Претседателката на Европска комисија, Урсула фон дер Лајен денеска соопшти дека Хрватска најверојатно ќе добие 700 милиони евра од проектот „НекстГенерејшнЕУ“ (NextGenerationEU).

dobivaj vesti na viber

– Добри вести за Хрватска. Според нас, Хрватска е подготвена да ја добие првата исплата од „НекстГенерејшнЕУ“. Откако земјите-членки дадат зелено светло, Хрватска ќе добие 700 милиони евра. Хрватска може да смета на поддршката на Европската комисија во спроведувањето на нејзиниот план за закрепнување, напиша Лајен на Твитер.

Таа додаде дека Хрватска презела важни чекори за зајакнување на пазарот на труд и социјалната заштита и дека усвоила национална програма за енергетско реновирање на зградите и план за подобрување на безбедноста на патиштата.

– Ова е прва исплата, следуваат другите. Честитки и продолжете така, истакна претседателката на ЕК.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Фон дер Лајен: Бугарија и Северна Македонија се блиску до договор

Голоб: Ја сакаме Хрватска во „Шенген“, но има проблеми во функционирањето на зоната

Во Хрватска се зголемува бројот на новозаразени со Ковид-19

А1он

(ВИДЕО) Симнато српското знаме: Не можеле да се напијат кафе и да го гледаат

Предраг Петровиќ

Се урна спортски авион на хрватскиот остров Брач

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: Не треба да се бојкотира Г20 на Бали заради учеството на Путин

А1он