Лајчак во ненајавена посета на Приштина

Од:

Специјалниот пратеник на Европска Унија за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак попладнево допатува во ненајавена посета на Косово и веднаш замина во Владата на средба со премиерот Албин Курти.

dobivaj vesti na viber

Како што јави дописникот на МИА од Приштина, информацијата ја објави портпаролот на косовската влада, Перпарим Криезиу, кој на неговата страница на Фејсбук напиша дека тоа е причината поради која Курти ја напушти седницата на Собранието на Косово, на која се дебатира за актуелниот штрајк во образованието.

– Премиерот Курти од 14 часот е на средба со Специјалниот пратеник на Европската унија, Мирослав Лајчак. Потоа ќе ја продолжи дневната агенда со официјални средби. Ова е причината зошто не можеше да остане подолго во Собранието, напиша Криезиу.

Засега нема никаква информација за целта на посетата на Лајчак, додека медиумите шпекулираат дека се подготвува нова средба на Курти со претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Амбасадорите на ЕУ одобрија укинување на визи за Косово

А1он

Османи: Косово се координира со НАТО за целата своја територија

Ана Ололовска

Рама: Ќе дојде конечното признавање, Косово нема да чека колку што чекаше за независноста

Ана Ололовска

Курти: Да бидеме заедно почесто не само на прослави

Ана Ололовска

Вучевиќ: Ситуацијата на Косово и понатаму е тензична

Ана Ололовска

Во Тирана утре заедничка седница на Парламентите на Албанија и на Косово

Ана Ололовска