Лајчак повторно во ненајавена посета на Косово

Од:

Специјалниот пратенил на Еврпската унија з косовско-српскиот дијалог, Мирослав Лајчак ќе престојува денеска во Косово, каде што ќе се сретне со премиерот Албин Курти, јави дописникот на МИА од Приштина.

Информацијата ја објави службата за информирање на Владата, која информира дека средбата ќе ср одржи во 14 часот во кабинетот на Курти.

Посетата на словачкиот дипломат уследи по барањата на официјален Берлин, но и на Вашингтон, за одложување за 10 месеџи на рокот за промена на регистерските таблички, како и по интемзивирањето на напорите на меѓународната заедница за напредок во преговорите меѓу Приштина и Белград.

Последниот рок што го одреди владата на Курти за промена на српските со косовски таблички во средините со мнозинско српско население истекува на крајот на овој месец.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Дачиќ: Договорите од Брисел се круна на учеството на Белград во дијалогот, ЗСО им дава широк спектар на надлежности на Србите

Ана Ололовска

Курти: Добив предупредувања за намалување на западната поддршка доколку Косово не биде конструктивно

Горан Наумовски

Курти: На Косово не постојат српски општини, Вучиќ го прекрши договорот

А1он

Курти: Меѓусебното признавање да биде основа на предложениот договор

А1он

Кирби: Ситуацијата со Косово е поврзана со танцот на Курти и Вучиќ, договорот за ЗСО е постигнат одамна

А1он

РСЕ: Лајчак во Приштина на средба со косовскиот вицепремиер

Ана Ололовска