Лајчак и Палмер во посета на Приштина пред продолжувањето на косовско-српскиот дијалог

Од:

Во Косово денеска се очекува да допатуваат во официјална посета специјалниот пратеник на Европската унија за косовско-српскиот дијалог, Мирослав Лајчак и заменикот помошник државен секретар на Соединетите Американски Држави задолжен за европски и евроазиски прашања и за Западен Балкан и Егејот, Метју Палмер.

Од канцеларијата на ЕУ во Приштина соопштија дека Лајчак ќе се сретне со претседателката на Косово, Вјоса Османи, со премиерот Албин Курти, со првиот вицепремиер, задолжен за евроинтеграции, развој и дијалог, Бесник Бислими и со втората вицепремиерка и шефица на косовската дипломатија, Доника Грвала.

За време на дводневниот престој, словачкиот дипломат ќе се сретне и со претставници на меѓународната заедница и со шефовите на мисиите на ЕУ во Косово.

Претходно и американската амбасада во Косово ја најави посетата на Палмер и информира дека тој ќе се сретне со највисоките државни претставници, со кои ќе разговара „за билатералните односи меѓу двете држави“.

Во соопштението од канцеларијата на ЕУ се наведува дека Лајчак и Палмер ќе информираат за текот на посетата преку заеднича прес-конференција, која ќе ја одржат утре во седиштето на мисијата на ЕУ во Приштина.

Посетата на претставниците на ЕУ и на САД задолжени за Западен Балкан се случува во пресрет на најавеното продолжение на дијалогот за решавање на споровите меѓу Косово и Србија, кое треба да се одржи во текот на месец јуни во Брисел, со средба на косовскиот премиер Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Дачиќ: Договорите од Брисел се круна на учеството на Белград во дијалогот, ЗСО им дава широк спектар на надлежности на Србите

Ана Ололовска

Курти: Добив предупредувања за намалување на западната поддршка доколку Косово не биде конструктивно

Горан Наумовски

Кирби: Ситуацијата со Косово е поврзана со танцот на Курти и Вучиќ, договорот за ЗСО е постигнат одамна

А1он

РСЕ: Лајчак во Приштина на средба со косовскиот вицепремиер

Ана Ололовска

Хрватски пратеник: Србите од Хрватска добиваат повици за мобилизација во случај на војна на Косово

А1он

Тадиќ: Власта во Србија покажа целосна неспособност да се соочи со косовскиот проблем

А1он