Лајчак денеска во Приштина, Курти ја потврди средбата

Од:

Посредникот на Европската унија во преговорите меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак се очекува денеска да допатува во официјална посета на Косово, каде што, меѓу другото, ќе се сретне со лидерот на партијата Движење Самоопределување (ВВ), Албин Курти.

Информацијата дека ќе се сретне со словачкиот дипломат ја потврди самиот Курти, кој се очекува да биде иден премиер на Косово, по убедливата победа на неговата партија на вонредните парламентарни избори на 14 февруари.

– Колку што ми е познато, во агендата ја имаме и средбата со Лајчак, така што можам да кажам дека ќе биде, изјави кратко лидерот на ВВ за РТВ Беса.

Курти по изборната победа, на која ВВ освои 47.85 отсто од гласовите, изјави дека за Владата што тој ќе ја формира дијалогот со Белград, иако е значајно прашање, нема да биде меѓу првите шест или седум приоритети. Подоцна рече дека сепак преговорите со Србија се четврти или петти приоритет, што беше поздравено од Брисел како охрабрувачка најава.

Лајчак ќе престојува во Косово до среда, 3 март, кога ќе отпатува за Белград, каде што е најавена средба со српскиот претседател Александар Вучиќ. Утредента, на 4 март, во рамки на мандатот и како претставник на ЕУ за земјите од Западен Балкан, ќе отпатува во Црна Гора, по што на 5 март ќе ја заврши посетата на трите земји од регионот.

Според соопштението од Канцеларијата на ЕУ во Приштина, Лајчак планира да се сретне со политичките лидери на трите партнери од Западен Балкан, како и со претставници на Унијата на терен.

Би можело да ве интересира

Вјоса Османи официјално ја презеде должноста претседател на Косово

Косово: Се враќа полицискиот час и се затвораат училиштата, кафеаните и трговските центри на 12 дена

Жарко Настоски

Вјоса Османи е нова претседателка на Косово

Ана Ололовска

Османи не ги доби потребните гласови за претседател на Косово во првите два круга гласање, се оди на последниот круг

Ана Ололовска

Започна собраниската седница за избор на претседател на Косово

Ана Ололовска

Косово: Нови девет жртви и 680 заразени од Ковид-19, најавено заострување на мерките

Ана Ололовска