Курти: Поради дезинформациите кои ги шири Белград, одлуката ќе почне да се применува по еден месец

Од:

Косовскиот премиер Албин Курти одговори на обвинувањата на опозицијата поради доцнењето на спроведувањето на одлуките за регистарски таблички и лични документи, посочувајќи дека спроведувањето на овие одлуки се чекало 11 години, а сега проблемот е доцнење од еден месец.

dobivaj vesti na viber

Како што пренесуваат косовските медиуми, Курти повторил дека Белград развил „дива кампања за дезинформации“ и дека тоа е главната причина поради која го одложил спроведувањето на две владини одлуки.

„Она што требаше да се случи пред 11 години, сега почнуваме да го спроведуваме. Чекавме 11 години, додека сега брзањето е дека не можеме да чекаме ни помалку од еден месец. Поради големата кампања за дезинформации што ја спроведува Белград, се договоривме со меѓународните партнери спроведувањето на одлуката да се одложи за септември. Во околностите во кои се наоѓаме, ја донесовме најдобрата можна одлука. Подобро 1 септември отколку никогаш, рече Курти во Собранието на Косово.

Курти посочи дека одлуката за регистарски таблички и лични карти била координирана со меѓународните партнери.

„Со овие одлуки ќе се трансформира и менувањето на таблите од времето на Слободан Милошевиќ. Дополнително, мора да има идентификација за граѓаните кои влегуваат во Косово, истото е случај и во Србија за граѓаните на Косово. Издадовме повеќе од 2.000 документи. Го прифативме предлогот на меѓународната заедница да се одложи оваа одлука поради дезинформации од Србија“, нагласи косовскиот премиер.

Тој изјави дека Косово е решено да продолжи да ја спроведува одлуката за реципрочни мерки од 1 септември.

„Пред само една година, кога граѓаните на Косово сакаа да влезат во Србија, мораа да платат пет евра, а сега веќе не плаќаат. Можеби се уште има тензии, но ние сме решени да одиме напред и да имаме поддршка од меѓународната заедница. Видовме дека на 31 јули српските паралелни структури се способни да предизвикуваат конфликти“, додаде Курти.

Би можело да ве интересира

Поранешниот албански претседател: Демократскиот систем пропадна во 2008 година, кога земјата се претвори во премиерска република

А1он

Рама: Албанија со изненадувачки богата туристичка сезона

А1он

Рама: Прекинот на односите со Иран не е голема загуба за Албанија

А1он

Трговец со луѓе од Валона заработувал милион евра неделно: Разоткриена мрежа на албански шверцери

А1он

Мета: Одлуката за прогласување на Бериша „нон грата“ е дело на Баша и Рама

Ана Ололовска

Рама: Ништо не го менува ставот на Албанија дека Србија треба да го признае Косово

Ана Ололовска