Курти побара помош од надвор: На Косово му претстои хуманитарна катастрофа

Од:

Поранешниот премиер на Косово и лидер на движењето „Самоопределување“, Албин Курти на социјалната мрежа „Фејсбук“ соопшти дека на Косово му претстои хуманитарна катастрофа. Тој испрати писмо до амбасадорите во Косово во кое бара помош по повод епидемијата со Ковид-19.

„Во име на граѓаните на Косово, јавно ве повикувам вас и вашата земја да ги обезбедите здравствените установи во Косово со потребната медицинска опрема и со човечки ресурси за да се овозможи превенција на здравствената криза да не се претвори во хуманитарна катастрофа“, напиша Курти на „Фејсбук“.

Курти додаде и дека на Косово има стотици позитивни случаи секој ден, со повеќе од 50 заразени меѓу новотестираните.

Косовските власти соопштија дека досега во земјата, од Ковид-19 се заразиле околу 10.419 луѓе, од нив 6.058 лица се излекувани, додека починало вкупно 341 лице.

Би можело да ве интересира

Многу повеќе Американци добиваат засилувачка вакцина од оние кои се решиле на прва доза

А1он

Украинската национална хероина фатена со лажен сертификат за вакцинација

А1он

Приштина прогласи за „персона нон грата“ двајца руски дипломати

А1он

СЗО: Безбедна е истовремената употреба на вакцините против Ковид-19 и грип

Мета: Албанија прва во Европа по смртни случаи од Ковид, итно да се преземат соодветни мерки

Ана Ололовска

Романски министер за здравство: Не се гледа крајот на пандемијата

Ана Ололовска