Курти отпатува за Хрватска за да ги посети повредените во несреќата на косовскиот автобус

Од:

Косовскиот премиер Албин Курти отпатува попладнево за Хрватска за да ги посети повредените во тешката сообраќајна несреќа на автобусот кој пренесуваше печалбари од Германија во Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.

Курти, како што соопшти неговиот кабинет, ќе ја посети болницата во Славонски Брод, градот во чија близина се преврте автобусот со косовски регистарски таблички, каде што се примени 44 повредени патниџи, од кои 15 потешко.

Автобусот кој сообраќаше на релацијата Франкфурт – Приштина утрово околу шест часот излета од патот и се преврте во близина на Славонски Брод, при што, според досегашниот биланс, загинаа 10 лица, од кои девет патници и еден од двајцата возачи.

Заедно со Курти за Хрватска отпатуваа и министерката за надворешни работи и дијаспора, Доника Грвала, министерот за внатрешни работи, Џељаљ Свечља и министерот за здравство, Арбен Витиа.

Косовската влада соопшти дека формирала емергентен штаб за координација на комуникацијата на институциите на Косово и Хрватска со семејствата на Косоварите кои патувале со автобусот на линијата Франкфурт – Приштина.

Во соопштението од кабинетот на Курти се вели дека косовските институции се во постојан контакт со хрватските власти, кои, како што се нагласува, „ги презеле сите потребни мерки за згрижување и лекување на сите патници кои беа повредени во трагичната несреќа“.

Би можело да ве интересира

КФОР пристигна во Јариње: Бројот на рутински патроли е зголемен низ цело Косово

Ана Ололовска

Стано: Во Брисел пристигнуваат главните преговарачи на Белград и Приштина, како и Ескобар

Ана Ололовска

Брнабиќ: ЕУ не прави ништо по прашањето за Косово

Ана Ололовска

Рама во Приштина: Косово е во право за реципроцитетот, Србија изведува театрални маневри

Ана Ололовска

Српската војска во прв степен на подготвеност

А1он

Борел повика на итна деескалација на северот на Косово

А1он