Курти: Нема да се откажеме, градоначалниците мора да работат во општински згради

Од:

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека нема да се откаже од градоначалниците во северно Косово, избрани поради српскиот бојкот на изборите, да останат на функцијата и да работат од канцеларијата, откако српските демонстранти се судрија со силите на КФОР поради нивната назначување.

„Градоначалниците треба да одат (на работа) и да работат во нивните канцеларии“, изјави Курти за косовските медиуми. „Мора да имаме нормалност. Која е смислата на јавните згради за владините функционери ако не се користат? додаде.

Во судирите меѓу српските демонстранти и КФОР во понеделникот беа повредени 30 припадници на КФОР и 52 Срби. Поради насилството, НАТО најави испраќање дополнителни војници на Косово.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен во Осло ги повика Косово и Србија да „преземат чекори за деескалација“ на тензиите.

„Ние го поддржуваме процесот на евроатлантска интеграција за Косово и за Србија, но сегашната ескалација ги попречува напорите да се придвижат во таа насока“, додаде тој.

Србите одбиваат да ги прифатат резултатите од изборите во април, сметајќи ги за нелегитимни поради слабата излезност од 3,5 отсто. Поради српскиот бојкот, Албанците беа избрани за градоначалници на северот на Косово.

„Тие (градоначалниците) мора да ја напуштат оваа област бидејќи не претставуваат ништо“, изјави за Ројтерс во средата Игор Симиќ, заменик-претседател на Српската листа, најголемата партија на косовските Срби поддржана од Белград.

Љуљзим Хетеми, градоначалникот на Лепосавиќ, е во неговиот кабинет од понеделникот, а силите на КФОР го чуваат градското собрание. Неговите колеги во Звечан и Зубин Поток работат од далечина од нивните села.

Би можело да ве интересира

Германија: Целосна имплементација на Охридскиот договор и формирање на ЗСО

Зголемен увоз од Северна Македонија во Косово, по мерките на Приштина против Србија

(ВИДЕО) Натпреварот Романија – Косово прекинат, па продолжен поради скандирање: „Косово е Србија“

Горан Наумовски

Словенија и Италија го повлекоа чипсот од Косово: „канцероген е“

Косовските специјалци насилно влегоа во просториите на фабриката за алат „Лола“

Уапсен Демири во Косово – обвинет за убиството кај Смилковско

Анита Петровска Рајковиќ