Курти: Не прифаќам примопредавање, новата косовска Влада е бескорисна

Од:

Лидерот за Самоопределување и поранешен вршител на должноста премиер на Косово, Албин Курти изјави дека новата Влада, предводена од функционерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти е бескорисна и рече дека тој ќе ја продолжи борбата и набргу ќе се врати во извршната власт.

Курти, исто така, рече дека нема да прифати примопредавањето со некој што го разрешил додека бил премиер.

Тој повтори дека е неприфатлива неодамнешната одлука на Уставниот суд за указот на косовскиот претседател, Хашим Тачи да го назначи Хоти за мандатор, јави приштинска „Коха“.

Би можело да ве интересира

Десет пратеници во косовското Собрание заразени со коронавирус

А1он

Борел: Се надевам на важен исчекор во нормализација на односите Белград – Приштина

А1он

Весељи: Битката во Хаг ќе биде триумфална

Ана Ололовска

Хашим Тачи ќе се појави пред Специјалното обвинителство за Косово во Хаг

Ана Ололовска

Хоти: Приштина од преговорите со Белград очекува единствено меѓусебно признавање

А1он

Косово ги заострува мерките против Ковид-19, не прогласува вонредна состојба

Ана Ололовска