Курти: Не добив ултиматум од меѓународната заедница

Од:

Премиерот на Косово, Албин Курти, денеска изјави дека не добил никаков ултиматум од меѓународната заедница за ситуацијата на северот, пренесува Коха.

Курти рече дека на средбата со специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар и со претставникот на ЕУ за дијалог Косово-Србија, Мирослав Лајчак, разговарал и понудил „безбеден излез од кризата на северот“.

„Не добив никаков ултиматум, се сретнав со пратениците и разговаравме. Понудив безбеден пат за стабилен излез од кризата на северот на Косово предизвикана од нелегални структури. Прво и најосновно е владеењето на правото. Десетици војници на НАТО, косовски полицајци и новинари беа жртви на невидената бруталност на насилните екстремисти“, рече Курти.

Би можело да ве интересира

Вучиќ на Си-Ен-Ен: Ги цениме извештаите од САД, но проблем е што не се целосно точни

Велика Британија испраќа 200 војници да се приклучат на КФОР на Косово

Во Лепосавиќ: Петмина приведени поради наводно нелегално преминување на административната линија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Снајперитст го застрела еден од вооружените Срби на Косово

Koсовската полиција претепа тројца српски момчиња во Зубин Поток: Биле пресретнати на локален пат

(ВИДЕО) Косовскиот министер објави снимка од внатрешноста на вилата на Радоичиќ: Тој е Пабло Ескобар

Предраг Петровиќ