Курти: На Косово не постојат српски општини, Вучиќ го прекрши договорот

Од:

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека на Косово не постојат српски општини и дека договорот за формирање Заедница на српски општини го прекршил српскиот претседател Александар Вучиќ.

„Има општини каде Србите се мнозинство, но нема албански, српски или турски општини. Општините се општини на граѓаните. Значи, општините немаат национална припадност“, изјави косовскиот премиер Албин Курти за новинарите во Приштина, пренесува Радио КиМ.

Тој додаде дека Уставот на Република Косово не дозволува здружување врз основа на етничка припадност.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Американците создаваат блок во Европа

Горан Наумовски

Курти од косовски Че Гевера до премиер – кожњак, долга коса, локни

А1он

Курти: Бевме конструктивни во Охрид, другата страна отфрли креативни предлози

Вучиќ: Нема да потпишам ништо утре во Охрид

Горан Наумовски

Се огласи Вучиќ по веста за налогот за апсење на Путин: Морав да седам на клупата за да размислам

Вучиќ: Се надевам на пристоен разговор во Охрид