Курти: Косово е најдемократската, но и најизолирана земја на Западен Балкан

Од:

Косовскиот премиер, Албин Курти денеска потсети дека на денешен ден во 2018 година Европската Комисија по вторпат заклучи дека Косово ги исполнува критуриумите за визна либерализација, но дека одлуката за тоа и натаму не е донесена, јави дописникот на МИА од Приштина.

dobivaj vesti na viber

На својата страница на Твитер, Курти напиша дека Косово е „најдемократската и најпроевропска земја на Западен Балкан, но и најизолирана“.

– Денеска се навршуваат четири години откако Европската комисија по вторпат заклучи дека Косово ги исполнува сите критериуми за визна либерализација. Ние сме најдемократската и најпроевропска земја на Западен Балкан, но и најизолирана. Надежите на нашите граѓани треба да се исполнат со решителност и солидарност од страна на ЕУ, напиша Курти.

Првата препорака за укинување на Шенген-визите за косовските граѓани Европската комисија ја усвои во 2016 година, но и по втората од 2018-та сé уште има членки на ЕУ, пред сé Франција и Холандија, кои ја блокираат конечната одлука.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Косовскиот министер за здравство поднесе оставка

Ана Ололовска

Косовските родители бараат штрајкот во основното образование да се забрани со закон

Косово: Русија го искористи ставот на нашиот Меѓународен суд како изговор за заземање украински територии

А1он

Прекинат штрајкот на косовските наставници, училиштата се отвораат на 3 октомври

Ана Ололовска

Косово воведе визи за сите руски државјани, без исклучоци

Шефот на чешката дипломатија Липавски вети поддршка за визна либерализација за Косово

А1он