Курти ги повикува Србите да се вратат во институциите и да учествуваат на изборите

Од:

Косовскиот премиер Албин Курти ги покани Србите да се пријават за изборите во четири општини на северот на Косово, закажани за 23 април, потсетувајќи дека денеска е последниот ден за пријавување.

– Важно е сите оние кои сакаат да се занимаваат со политика на општинско ниво во четирите општини на север, оние кои сакаат политички да ги застапуваат интересите на граѓаните, во случајов на српското малцинство, да ги искористат последните часови и пријавете се за учество на изборите во април 23 април – рече Курти.

Тој, исто така, ги повика Србите да аплицираат за прием во институциите во Приштина.

– Не повикав да се вратат во институциите, туку повеќепати повикував да се пријават сите заинтересирани, не само за политика, туку и за јавни служби, како што се полицијата, здравството, образованието и слично – рече Курти и додаде дека „сите Срби се грижат за тоа“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Брутално насилство на протестот во Белград: Десничари претепале маж со ремен

Ана Ололовска

(ВИДЕО) „Укинувате училишта, а не реални шоуа“: Српските студенти се упатија кон Собранието

Ана Ололовска

Нов протест на противниците на Вучиќ, организаторите предупредија од провокатори

Ана Ололовска

Курти: Белград е виновен за ескалацијата на северот на Косово

ВИДЕО: Курти има два услова за нови избори на северот на Косово, Србите протестираат петти ден

Катерина Павлова-Николовска

Макрон и Шолц ги повикаа Приштина и Белград на нови избори на северот на Косово