Курц жали поради одлуката на Косово за зголемување на царините

Од:

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изрази жалење поради одлуката на Владата на Косово за зголемување на таксите за 100 отсто за стоката од Србија и Босна и Херцеговина.

Тој на Твитер напиша дека регионалната соработка во Западен Балкан и договорот ЦЕФТА се од корист секому во регионот.

„Мора да ги уриваме бариерите, а не да пронаоѓаме нови“, напиша Курц на Твитер.

Би можело да ве интересира

Виена планира вакцина-парти за младите

Ана Ололовска

Во Косово може да се прават свадби и да се слави матура

Жарко Настоски

Заев-Курц: Имаме заедничка обврска да обезбедиме европска иднина за Западен Балкан

Жарко Настоски

Курц по средбата со Заев: Северна Македонија заврши одлична работа на европскиот пат

Жарко Настоски

Косово има обврска да формира Заедница на српски општини, вели американскиот амбасадор

Жарко Настоски

Локални избори во Косово на 17 октомври

Ана Ололовска