Курц се закани со вето на буџетот на ЕУ

Од:

Австрискиот канцелар Себастијан Курц се закани со вето ако Европската комисија инсистира на својот предлог земјите-членки да плаќаат 1,11 проценти од нивниот БДП во буџетот на Унијата.

Курц за австриското радио „Ое1“ изјави дека Европската комисија, доколку поднесе таков предлог, нема да добие поддршка од Виена.

За нас се неприфатливи тие 1,11 отсто. Ќе ставиме вето, порача австрискиот канцелар.

Во исто време, тој посочи дека се уште се водат преговори и се надева дека ќе се направи нов предлог што ќе биде прифатлив.

За 20 февруари е закажан вонреден самит на ЕУ за финансиската рамка за периодот од 2021 до 2027 година.

Повеќе држави односно оние што плаќаат повеќе отколку што добиваат од буџетот на Унијата, сакаат да остане членарината на 1 отсто БДП, но Европската комисија предлага 1,11 отсто, а Европскиот парламент бара 1,3 процент.

Би можело да ве интересира

Лукашенко ќе ги пушта мигрантите слободно да влегуваат во ЕУ, за инает на Брисел

Жарко Настоски

Лајен предлага на Турција долгорочно да ѝ се помогне околу мигрантите

Жарко Настоски

Ребалансот на буџетот влегува во Собранието од 1 јули

Ана Ололовска

ЕУ: Филмовите и ТВ-програма од Британија закана за европската културна разновидност

Ана Ололовска

Србите преку Брисел дознаа дека нивните власти му вовеле санкции на Лукашенко

Жарко Настоски

ЕУ воведе четврти пакет санкции против Белорусија

Ана Ололовска