Курц до Ердоган: Ако имаше обид за пуч, не значи дека сега може да правите што сакате

Од:

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц повика на трезвеност во Турција и укажа дека пучот не претставува бланко овластување за произволни решенија.

Човечките животи мора да се штитат, правната држава и демократијата да се почитуваат, порача Курц.

Тој посебно се обрати до турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган со порака дека пучот не смее да се искористи како овластување за акции спротивни на правната држава.

-Во Турција мора да вледее законот, рече Курц.

Тој во изјава за автриските медиуми ги осуди пучистите и кажа дека нивното дејствување, посебно убиството на цивили не може да се оправда.

На прашање дали пучот дојде неочекувано, Курц рече “сите ние знаеме дека постоеја отпори и внатре и надвор од Турција, поради претераниот авторитативен стил на владеење на Ердоган“.

Но на организирање пуч никој не рачунаше, рече Курц.

Би можело да ве интересира

Ердоган: Работев добро со Буш, Обама и Трамп, но не и со Бајден

Ана Ололовска

Ердоган: Сегашната насока во односите со САД не ветува

А1он

Турски лекар тврди дека вакцини против Ковид-19 ненамерно им биле аплицирани на бебиња во Турција

А1он

Во Истанбул вакцинирани 84 отсто од населението против Ковид-19

А1он

Градоначалникот на Истанбул во посета на Атина

Ана Ололовска

Германецот Кунц пред промоција во нов селектор на Турција

А1он