Кривокапиќ: Направив сè да постигнеме Темелен договор со СПЦ, но се сомневам дека ќе го потпишам

Од:

Црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ изјави дека направил се што можел во врска со Темелниот договор со СПЦ, но се сомнева дека тој ќе го потпише, пренесе МИНА дел од неговото интервју за РТЦГ, што ќе биде емитувано вечерва.

dobivaj vesti na viber

Кривокапиќ тврди дека во Темелниот договор нема суштински измени во однос на нацртот што на 21 јули беше испратен до Патријаршијата.

-Договорот може да се потпише до 4 февруари, верувајте дека се сомневам дека јас ќе го потпишам договорот, токму поради ваквите изјави. Таквите изјави му доаѓаа од страна на слични адреси и на блажено упокоениот митрополит Амфилохије. На едно прашање одговорив дека ова е игра на политичарите и од Црна Гора и од Белград, како и на голем број нарачани политички аналитичари, рече Кривокапиќ.

Црногорскиот премиер додава дека целта на сето ова е по 4 февруари да се појави спасителот на „ српството и СПЦ во името на некој друг“.

На прашањето кој тоа би бил од Црна Гора, Кривокапиќ кажа „некој од Социјалистичката народна партија“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Црна Гора: Старото парламентарно мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Ѓукановиќ

Ана Ололовска

Мнозинство од црногорските пратеници постигнаа договор Лекиќ да биде мандатар за нова влада

Ѓукановиќ не го прифаќа Лекиќ за мандатар, бара скратување на мандатот на Парламентот

Македонски Албанец нов американски амбасадор на САД во Црна Гора

А1он

Денеска истекува рокот кога Ѓукановиќ треба да го соопшти името на мандатарот

Ана Ололовска

Користење дневна светлина, готвење во покриен сад и непокривање на радијаторите со облека: Црна Гора со предлог мерки за штедење

А1он