Кривично се гони едно лице за вчерашниот напад врз грчкиот Парламент

Од:

Грчкото обвинителство покрена обвинение за сторено кривично дело за 36-годишен маж кој вчера беше приведен, а потоа и уапсен за нападот на грчкиот Парламент со бои и пиротехнички материјали, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчките медиуми, повикувајќи се на полициски извори пишуваат дека уапсениот има врска со анархистичката група „Рубикон“

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Голем пожар на Закинтос, се евакуираат две села

Ана Ололовска

ВИДЕО: Уште гори во Грција, евакуирани манастири

Ана Ололовска

Ципрас претстави алтернативен план за економијата и општеството

Ана Ололовска

Пожар на Кефалониа, превентивно евакуирани жители и туристи

Материјална штета врз куќи од пожарот во близина на Атина

Романка уапсена со 400 туѓи документи во Атина