Кристофер Хил нов амбасадор на САД во Србија

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден го номинираше Кристофер Хил за нов американски амбасадор во Србија. Информацијата е објавена на сајтот на Белата куќа.

Хил своевремено беше американски амбасадор Македонија, но и претставник на САД во групата со чиј дипломатски обид на крај се финализираа преговорите за Косово во Рамбује.

Беше член и на преговарачкиот тим чии напори доведоа до Дејтонскиот мировен договор за БиХ.

Важи за добар познавач на состојбите на Балканот и одлично зборува Македонски, Српски, Полски и Француски јазик.

Хил беше амбасадор на САД, во Ирак, Кореја и Полска како и помошник државен секретар за прашања поврзани со источна Азија и Пацификот како и шеф на американската делегација во преговорите со Северна Кореја.

Хил е професор на Универзитетот Колумбија на катедрата за меѓународни и јавни работи.

Хил во Белград ќе го замени постојниот амбасадот Годфри, кој функцијата амбасадор на САД ја вршеше од ноември 2019 година.

Би можело да ве интересира

Почина Милутин Мркоњиќ

Ана Ололовска

Вучиќ по средбата со Путин: Добивме неверојатна цена за гасот

А1он

Во Србија од идната година ќе се плаќа данок за возила сразмерно со пазарната вредност

А1он

ВИДЕО: Експлозија силна како земјотрес во близина на Белград, има мртви и исчезнати

А1он

Вучиќ и Сијарто го означија почетокот на изградбата на пругата Нови Сад – Келебија

А1он

Во Србија најпрофитабилните компании се во странска сопственост

А1он