Криминалот во Грција, намален за 38 отсто

Од:

Забраната за движење и превентивните мерки постепено воведени од средината на март, го ставија во карантин и криминалот во Грција, со оглед на тоа дека бележи намалување од 38 отсто, јави дописничката на МИА од Атина.

Според официјалните податоци од грчката полиција за месец март 2020 година, регистрирани се 151 кражба помалку во споредба со истиот период лани, односно од 395 се намалиле на 244 (38,23 отсто) на целата територија.

Во Солун, криминалот се намалил речиси двојни, односно од 54 кражби лани, 28 оваа година.

Слична е ситуацијата и со кражбите на возила – се намалиле за 33,69 отсто во споредба со лани.

Намалување на криминалот, за 34,93 проценти е регистриран и во првото тромесечје од 2020 година, споредбено со истиот период минатата година.

Би можело да ве интересира

Хрисохоидис: Оградата кај Еврос ќе ја изградиме, бранејќи ги нашите интереси

А1он

Невреме во Грција – една жена загина, над 1.600 молњи, снег на планините

Ана Ололовска

Грција ќе распореди 400 полицајци на границата со Турција кај Еврос

Ана Ололовска

Грчкото Министерство за здравство по 72 дена нема да одржува секојдневни прес-конференции за Ковид-19

Ана Ололовска

ВИДЕО: Мицотакис ги посети отворените локали во Атина уште од првиот ден на дозволата за работа

А1он

Мицотакис: На 15 јуни ќе се отворат копнените граници со соседните земји

А1он