Кремљ: Русија ја следи состојбата со косовските политичари обвинети во Хаг

Од:

Портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, Дмитриј Песков, изјави денеска дека Кремљ „многу внимателно“ ја следи ситуацијата со обвиненијата против Хашим Тачи и Кадри Весели, затоа што, како што истакна, тие по одлуката за покревање на обвиненијата откажале некои закажани состаноци и посети, пренесуваат руските медиуми.

Специјалното обвинителство на Косово вчера подигна обвинение против Хашим Тачи, Кадри Весели и неколкумина други лица за сторени злосторства против човештвото и воени злосторства, вклучувајќи и убиства, присилно исчезнување на лица, прогон и тортура.

Тачи уште синоќа ја откажа посетата на Вашингтон, каде на 27 јуни треба да се одржи средба од дијалогот меѓу Белград и Приштина.

Би можело да ве интересира

Русија ја регистрира вакцината „Спутник лајт“ во една доза, тврди дека е 80 отсто ефикасна

Жарко Настоски

Косовската опозиција бара да си оди шефицата на дипломатијата, за која Тачи и Весели се злосторници

Жарко Настоски

Песков: Нема нови информации за средба Путин – Бајден

Ана Ололовска

Блинкен: Ќе одговориме на агресивните постапки на Русија и на обидите на кинеското загрозување на светскиот поредок

Ана Ололовска

Радман во Приштина: Хрватска е против промената на границите во регионот

Ана Ололовска

ЕК очекува почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија што поскоро