Красниќи изведен пред судија на претходна постапка во Хаг

Од:

Поранешниот претседател на косовскиот Парламент и поранешен портпарол на ОВК, Јакуп Красниќи денеска во Хаг е изведен пред судија на претходна постапка на Специјализираните совети на Косово за да се запознае со обвинението што го товари за голем број воени злосторства на Косово.

На рочиштето присуствуваат и специјализираниот обвинител Џек Смит и неговите помошници, додека бранителот на Красниќи учествува преку видео врска со Куала Лумпур, бидејќи таа не беше во можност да дојде во Хаг поради ситуацијата со Ковид – 19.

Откако ќе му биде прочитано обвинението, судијата Николас Гилу ќе го повика Красниќи да се изјасни за виновен за обвиненијата против него.

Тој може да се изјасни за виновен веднаш или во рок од 30 дена, на ново рочиште.

Красниќи е еден од четворицата обвинети за воени злосторства и злосторства против човештвото на ОВК во периодот помеѓу март 1998 и септември 1999 година, заедно со Хашим Тачи, Кадри Весели и Реџеп Селими, кои ќе се појават на суд подоцна денеска, утре и во среда, на посебни рочишта.

Како и другите тројца и тој е обвинет за командна и за индивидуална кривична одговорност за злосторства извршени од ОВК во Косово и северна Албанија.

Би можело да ве интересира

Косовската опозиција бара да си оди шефицата на дипломатијата, за која Тачи и Весели се злосторници

Жарко Настоски

Радман во Приштина: Хрватска е против промената на границите во регионот

Ана Ололовска

ЕК очекува почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија што поскоро

Вучиќ: Се сомневам на една личност дека го пишувала нон пејперот

Ана Ололовска

Германскиот амбасадор во Приштина: Постоење нон-пејпер е лажна вест

Ана Ололовска

Приштинска „Коха диторе“ објави наводен нон пејпер: Автономна област Север Косово, посебен статус за СПЦ

Ана Ололовска