Кралот на криптовалутите кој е уапсен во Подгорица ја негираше вината: Понуди 400.000 евра да се брани од слобода

Од:

Јужнокорејските државјани До Квон и Хон Чанд Џун ја негирaа вината за фалсификување документи во Основниот суд во Подгорица, поради што беа уапсени во март на аеродромот во Подгорица.

На судот му понудија да се бранат од ослободи со кауција од 400.000 евра.

Нивниот бранител Бранко Анѓелиќ му предложи на судот обвинетиот да останат во нивниот стан до конечното завршување на постапката.

Адвокатот побара валидноста на пасошите на неговите клиенти да се провери преку меѓународна правна помош.

До Квон во светот е познат како „Крал на криптовалутите“, а неколку земји по него распишаа налог за измама од 40 милијарди долари.

Тој и неговиот соработник беа уапсени додека со приватен авион од аеродромот во Подгорица се обидуваа да заминат за Дубаи.

Би можело да ве интересира

„Кралот на криптовалутите“ од домашен притвор се враќа во затвор

Горан Наумовски

Црна Гора и светскиот криптобегалец се договорија: Судот во Подгорица му даде слобода за 400.000 евра

Како се криел во Белград најбараниот криминалец во светот: Се возел со скапи автомобили, сосед му бил полицаец

Најбараниот криминалец во светот се криел на Дедиње, неговиот сосед бил висок функционер во српското МВР

Ана Ололовска

Конфискувани 700 милиони долари од Банкмен-Фрид

Горан Наумовски

Голема акција против бугарска банка за криптовалути