„Кракен“ варијантата на Ковид откриена кај пациент во Софија

Од:

Случај на Омикрон варијанта на Ковид-19 – XBB.1.5 е идентификуван во Бугарија, соопшти Националниот центар за заразни болести. „Кракен“ е откриен кај човек во Софија.

СЗО ја следи таа варијанта поради нејзиниот потенцијал за забрзано ширење и намалена неутрализација со вакцина и природен имунитет од претходните варијанти на Ковид, соопшти Центарот.

Пациентот е на домашно лекување.

Би можело да ве интересира

Кракен, новиот вид на корона, пристигна во Хрватска

А1он

Во Грција потврдени првите случаи на новиот сој „Кракен“

Горан Наумовски

Ова се симптомите на новиот вирус „Кракен“, СЗО верува дека е најзаразен вид на Ковид

А1он