Кракен, новиот вид на корона, пристигна во Хрватска

Од:

Нов вид на коронавирус кракен се појави во Хрватска, јавува ХРТ.

Директорот на ХЗЈЗ, Крунослав Чапак, минатиот четврток изјави дека кракен варијантата на коронавирусот веројатно е веќе присутна во Хрватска, иако досега не е микробиолошки потврдена.

„Сите претходни соеви брзо се проширија и може да се очекува дека ќе се прошири и кракенот“, рече тогаш Чапак.

„ Засега нема клинички докази дека предизвикува потешка болест“, додаде Чапак.

Би можело да ве интересира

Угостител од Истра: На готвачите им нудам 2.000 евра, на келнерите 1.000, никој не сака да работи

Ана Ололовска

ВИДЕО: Експлозија одекна низ цел град, детонирана подводна мина кај Риека

Катерина Павлова-Николовска

Притворен е матурантот кој со мачета влезе во загрепска гимназија

Горан Наумовски

Уапсено момчето кое упадна со мачета во гимназија во Загреб

Ана Ололовска

ВИДЕО: Млад човек со мачета упадна во гимназија во Загреб, полицијата трага по него

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мртов човек е пронајден во стан во Загреб, сведоците тврдат: Сопругата го уби и скокна низ прозорецот

Горан Наумовски