Крадецот од Хрватска побара од судот да го казни со доживотен затвор

Од:

Во областа Омиш, Раде В., родум од Мостар, за неполн месец извршил серија кражби и поради тоа е осуден на делумна условна казна, според која треба да одлежи затворска казна од една година и три месеци.

Човекот нема да мора да го одлежи преостанатиот дел од казната од една година и три месеци доколку во рок од четири години не стори ново кривично дело. Раде В. е во затвор од април кога беше уапсен. На суд побарал доживотна затворска казна за себе и изјавил дека во Сплит донел камион со автоматски пушки и дрога.

Тој е обвинет дека 12 пати влегол во куќи во кои во моментот никој не живее. Во куќите пронашол разни предмети што ги украл, како автомобил и велосипед, а зел и накит, патики, двоглед, опрема за риболов, очила за сонце, алат, телевизор, лаптоп, шатор, јакна… Пријавениот бил фатен како краде, а украдените предмети им биле вратени на сопствениците.

Раде В. на судењето призна се и рече дека би сакал да има повеќе докази за да биде осуден на доживотен затвор. Тој се согласил да биде осуден на најстрога казна, што значи осум години затвор.

На суд рече дека во 2016 година со други лица донел 2,6 килограми кокаин на сплитскиот аеродром, а во 2014 година донел камион со полуавтоматски пушки. Тој рече дека има докази за ова, но не сакаше да каже со кого соработувал за тие луѓе да не одат во затвор.

На прашањето на судијата зошто крадел, Раде В. одговорил дека нема можност да живее и работи како што му доликува на човек. Тој рече дека поставувач лифтови во Риека, па два месеци бил во Барселона, а потоа бил на работа во Африка и Молдавија каде научил руски. Рече дека работел во Загреб, а потоа дал отказ и отишол во Сплит и дека неуспешно се обидувал да најде работа.

Обвинетиот му кажа на судијата дека веројатно и денес ќе има работа и ќе биде културен, чесен и примерен граѓанин доколку не остане вклучен во организираниот криминал. Тој рече дека не сака да биде ослободен ако треба да се пријавува во суд.

Би можело да ве интересира

Приведен крадец во Скопје, украдените велосипеди вратени на сопствениците

Албански државјанин ограбил две куќи во Струга

Расчистени пет тешки кражби во Битола, пронајдените украдени предмети вратени на сопствениците

Уапсен крадец во Велес

Горан Наумовски

Руската Дума одлучи дека саботерите ќе бидат казнети со доживотен затвор

Полицијата уапси арамија од Скопје

Горан Наумовски