КПТ на Советот на Европа го осудува полициското насилство во Грција

Од:

Комитетот за спречување тортура и нечовечно или понижувачко постапување или казнување на Советот на Европа (КПТ), во извештајот објавен денес, бара од Грција да ги „отстрани структурните проблеми што особено предизвикале постојано и лошо постапување кон затворениците, пренатрупаност во затворите и недостигот на персонал, јави дописникот на МИА..

КПТ признава дека има некои подобрувања од последната посета во 2015 година, но забележа дека многу основни проблеми се се уште присутни меѓу кои и полициско малтретирање што станува „вообичаена практика низ цела Грција“.

Пренатрупаноста на затворите до 140 отсто во два затвора, „сериозни недостатоци на медицинската нега“, зголемување на нивото на насилство и заплашување меѓу затворениците, понекогаш под влијание на надворешни банди: „премногу затвореници продолжуваат да бидат затворени во услови што претставуваат навреда на човечкото достоинство “, се само дел од забелешките на КПТ.

Општо, извештајот ги повикува грчката влада, парламентот и судството да ја направат приоритетна „рехабилитацијата на затворскиот систем“.

Би можело да ве интересира

Голем пожар во фабрика за рециклирање пластика во Атина, се шири опасен чад

Ландов

Дендиас: Единствено Турција е одговорна за ескалацијата на тензиите, веднаш да го напушти грчкиот континентален гребен

Ландов

Хаос на албанско – грчката граница, заглавени илјадници албански граѓани

А1он

Нови мерки во Грција за спречување на ширењето на Ковид-19

А1он

Турскиот брод останува во водите меѓу Родос и Крит, Грција се жали кај САД и ЕУ

А1он

Ердоган: Оној што ќе го нападне турскиот брод ќе плати висока цена

А1он