Ковач го предлага „белгискиот модел на региони“ за правата на Хрватите во БиХ

Од:

Претседателот на Одборот за надворешна политика во хрватскиот Сабор, Миро Ковач, денеска оцени дека Хрватите во БиХ со преуредувањето на оваа земја во три региони, по примерот на Белгија, би можеле остварат еднакви права со Бошњаците и Србите.

-БиХ би можела да се инспирира од белгиското уредување, земјата која има три јазични заедници и постојат три региони. Истото може да се направи и во БиХ за Хрватите да можат да бидат во целост рамноправен народ со другите два уставотворни народа Бошњаците и Србите, изјави Ковач во интервју за Радио-телевизија ХерцегБосна од Мостар, пренесе Хина.

Тој додаде дека официјален Загреб ќе биде уште повеќе ангажиран околу БиХ на што повикуваат и одредбите од Дејтонскиот мировен договор.

Би можело да ве интересира

Грабеж во Дубровник, украдени пари од аеродромот

Ана Ололовска

Штрајк на вработените во основните и средните училишта во Хрватска

Ана Ололовска

Во Хрватска протести поради насилството врз девојчињата и жените

Ана Ололовска

Грабар-Китаровиќ: Нема изборна кампања, нема потреба од средби со граѓани

Ана Ололовска

ВИДЕО: Инциденти во хрватскиот Сабор, опозициски пратеник изнесен од обезбедувањето, премиерот доби ќесa со ѓубре

Загреб постави семафор за пешаците кои не креваат глава од телефонот