Косовските власти од утре ќе казнуваат за српски регистарски таблички

Од:

Од косовската полиција за Радио Слободна Европа Србија потврдија дека од утре (22 ноември) ќе почнат да изрекуваат казни за возачите кои управуваат возила со српски регистарски таблички. Изрекувањето на казните ќе почне на 22 ноември по 08:00 часот.

dobivaj vesti na viber

Казните се дел од одлуката на косовската Влада за пререгистрација на автомобили со српски регистарски таблички во РКС.

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, претходно изјави дека на разговорите во Брисел не е постигнат договор за регистарските таблички. Премиерот на Косово не се согласи со договорот, рече Борел. ЕУ јасно бара Косово да се откаже од казните, а Србија да не издава повеќе таблички.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Вучиќ: Ситуацијата на северот на Косово зоврива, на Србите им е доста

Катерина Павлова-Николовска

Косово и Србија постигнаа договор за регистарските таблички

Катерина Павлова-Николовска

Османи: Борел застана на страната на агресорот Србија

(ВИДЕО) Вучиќ со Србите од Косово: Ние само сакаме да го чуваме нашето

Курти го прифати американското барање, казните за српски таблички одложени за два дена

Катерина Павлова-Николовска

Столтенберг: Разочарани сме што не е решен спорот, КФОР и НАТО остануваат внимателни

Катерина Павлова-Николовска