Косовските граѓани незадоволни од Владата

Од:

Косовските граѓани стануваат се понезадоволни од работата на јавните институции, покажало истражувањето на УНДП.

Испитувањето на јавното мислење покажува дека дури 72 проценти се незадоволни од политиката што ја води Косово, наспроти 59 проценти, во ноември, минатата година.

79 отсто се незадоволни од економската политика , додека над 80 проценти од граѓаните сметаат дека токму Владата е главниот виновник за моменталната економска состојба во Косово.

Незапосленоста и корупцијата се најголеми проблеми оценуваат испитаниците, а северот на Косово и понатамуостанува главен извор на конфликти во политичката сфера, стои во Извештајот на Програмата на ОН за развој.

Резултатите од истражувањето покажуваат дека 62 проценти од граѓаните сметаат дека северниот дел на Косовска Митровица треба да има ист третман како и остатокот од Косово.

Извештајот на УНДП е базиран на заклучоците од 1280 анкетирани граѓани,од кои 230 биле Срби.

Би можело да ве интересира

Уште 3.206 новозаразени со коронавирус во Косово

Ана Ололовска

Од денеска влез во Косово само со потврда за три вакцини или две вакцини и негативен ПЦР тест

Ана Ололовска

Во Косово може да се влезе само со потврда за три вакцини или две вакцини и ПЦР тест

А1он

Вонредна седница на косовското Собрание поради најавеното поскапување на струјата

А1он

Во сообраќајна несреќа во Бугарија повредени 29 патници од Косово

А1он

ЕК: Жалиме што Србите во Косово не можеа да гласаат на референдумот

Ана Ололовска

Leave a Comment

5 + ten =