Косовските амбасади од 2021 година ќе имаат и аташеа за култура

Од:

Амбасадите на Косово во светот во иднина, освен дипломатските и политички, ќе вршат и културни активности преку културните аташеа кои ќе бидат именувани во текот на 2021 година.

Ова е предвидено со договорот за соработка меѓу Министерството за надворешни работи и дијаспора и Министерството за култура, млади и спорт на Косово, кој денеска го потпишаа министерките Мелиза Харадинај-Стубла и Вљора Думоши.

Шефицата на косовската дипломатија, Харадинај-Стубла оцени дека станува збор за значајно постигнување на двете министерства, што ќе придонесе за промоција и на културен план на Косово во светот и ќе ја пренесе позитивната слика за земјата на меѓународната сцена.

Министерката Думоши најави дека за културни аташеа ќе бидат именувани еминентни имиња од косовската култура и спорт, од кои се очекува да придонесат за развојот и јакнењето на културната и спортската дипломатија.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Ќе ни предложат да го признаеме Косово, за да не дојде до создавање на Голема Албанија

Ана Ололовска

Хаг: Одбиено барањето за ослободување на Кадри Весели

Ана Ололовска

Бибај, косовското село кое ја прослави инаугурацијата на „познајникот“ Бајден

Ана Ололовска

294 новозаразени со коронавирус во Косово, починале деветмина пациенти

Жарко Настоски

Харадинај до Вучиќ: Признајте го Косово и ќе спречите создавање на „Голема Албанија“

Жарко Настоски

Вучиќ: Најавата на Харадинај за обединување со Албанија е закана за регионот

Ана Ололовска