Арменд Земај бара преиспитување на одлуката на македонските власти за задолжителни тестови за влез во нашата земја

Од:

Министерот за здравство на Косово, Арменд Земај денеска побара од македонските власти да ја преиспитаат одлуката за задолжителни ПСР тестови за влез на граѓаните од Косово во нашата земја. Земај на социјалната мрежа „Фејсбук“ напиша дека одлуката на македонската Влада им штети на косовските граѓани и на бизнисот.

Тој додаде дека побарал од Амбасадата на Косово во земјава да ги контактира властите за изнаоѓање на соодветно решение.

Vendimi i Qeverisë së Maqedonisë së Veriut për të kërkuar test të COVID-19 për personat që kalojnë kufirin vështirëson…

Posted by Armend Zemaj on Четврток, 09 јули 2020

– Побарав од амбасадорот Џерџ Дедај да се обрати до надлежните органи и да им го пренесе нашиот став за потребата за соработка на нашите држави со цел да се надмине пандемијата и за заедничка координација во борбата против коронавирусот, истакна Земај.

Би можело да ве интересира

37 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Ана Ололовска

Рекорден број вакцинирани во еден ден, активни 265 случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во Приштина му подигнаа споменик на фудбалерот Фадиљ Вокри, го откри премиерот Курти

Жарко Настоски

36 нови случаи на Ковид-19, нема починати пациенти

Жарко Настоски

Во земјава има 214 активни случаи на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

17 нови случаи на Ковид-19, починал пациент од Скопје

Жарко Настоски