Косовски медиуми: Приштина ќе ги укине царините за Србија

Од:

Приштинскиот портал „Газета експрес“ објави документ во кој, меѓу другото, постои и обврска Косово да ги укине царините за Србија, пренесува „Спутник“.

Според информациите од регионалните медиуми, се работи за документ потпишан во Берлин за воспоставување авио-линија на релација Белград-Приштина.

Приштинскиот портал тврди дека наводно го поседува целосниот документ што двете страни го објавиле како „писмо со намери“ и тоа како посебни документи во однос на тоа што двете страни поединечно се обврзуваат да испорачаат со цел слободни воздушни коридори.

Косово, според документот за приштинската страна и КФОР со „Луфтханза“, исто така се обврзува дека договорите за слобода на движење и т.н. ИБМ договор (за интегрирано управување со премините), кои се постигнати во Брисел, ќе се однесуваат на патници, пошта и товар што ќе се пренесуваат на оваа релација, пренесе Б92.

Приштинскиот весник „Коха диторе“ проценува дека косовската државност е доведена во прашање во документот потпишан од косовска страна во Берлин, бидејќи во него се избегнува употреба на називите на косовските институции.

„Во писмото потпишано од Косово се зборува за отворање посебна линија меѓу Приштина и Белград, но се избегнува терминологија за именувања на државните институции“, пишува приштинскиот весник.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Прв дел од руски ПВО систем испорачан во Србија

Ана Ололовска

Мустафа: Косово мора да ја укине таксата на увозот од Србија

Ана Ололовска

Партиите на Вучиќ и на Дачиќ на парламентарните избори ќе одат одделно

Ана Ололовска

ВИДЕО: Косовскиот вицепремиер Хоти нападнат со јајца

Ана Ололовска

СНС и СПС со одделни листи на парламентарните избори во Србија

Ана Ололовска

Се бара оставка од косовската амбасадорка во САД поради ширење на лажни вести за признавањето од Јамајка

Ана Ололовска