Косовската Влада издвоила 20 милиони евра за обвинетите за воени злосторства

Од:

Косовската Влада издвои 20 милиони евра за одбрана на обвинетите од страна на Специјалниот суд за воени злосторства во Косово, изјави министерот за правда на Косово Селим Селими во синоќешното интервју за порталот „Калѕо“.

Според Селими, седум милиони се за заштита на потенцијалните обвинети од меѓународниот суд со седиште во Хаг, а 13 милиони евра се резервни средства.

-Од овие 20 милиони ќе се издвојат средства за нивна заштита, за поддршка на нивните семејства, што е предвидено со друго упатство со кое се предвидуваат нивните патувања, посети и слично. Посебна помош ќе им биде доделена на оние кои ќе бидат прогласени за невини, како надоместок за нивната ослободителна пресуда, изјави Селими.

Како што јави дописникот на МИА од Приштина, пред Специјализираните совети за Косово, како што е официјалниот назив на судот кој во косовската јавност е познат како „суд за ОВК“, кон средината на ноември годинава започна судскиот процес против четворица од основачите и водачите на таа некогашна воена организација.

На обвинителната клупа седнаа политичкиот директор на Ослободителната војска на Косово, Хашим Тачи, кој поради обвинението поднесе оставка од функцијата претседател на државата, двајца поранешни претседатели на Собранието на Косово, шефот на разузнавањето на ОВК Кадри Весели и нејзиниот портпарол Јакуп Красниќи, како и шефот на пратеничката група на ВВ, Реџеп Селими, една од истакнатите фигури на военото крило на ОВК.

Покана да се јават пред обвинителството во Хаг, во својство на осомничени или сведоци за претпоставени злосторства врз цивили од албанска, српска и друга етничка припадност во Косово за време и по последната војна со Србија, според досегашните информации, имаат добиено над 300 поранешни водачи или други припадници на ОВК.

Би можело да ве интересира

Бибај, косовското село кое ја прослави инаугурацијата на „познајникот“ Бајден

Ана Ололовска

Топ Чанел : Хаг ја проширува истрагата во Албанија против поранешен командант на ОВК

Жарко Настоски

294 новозаразени со коронавирус во Косово, починале деветмина пациенти

Жарко Настоски

Харадинај до Вучиќ: Признајте го Косово и ќе спречите создавање на „Голема Албанија“

Жарко Настоски

Вучиќ: Најавата на Харадинај за обединување со Албанија е закана за регионот

Ана Ололовска

Харадинај во изборната програма најави референдум за обединување со Албанија

Жарко Настоски