Косовската полиција тврди дека спречила терористички инциденти

Од:

Генералниот директор на косовската полиција Шпенд Маџуни во извештај до Одборот за внатрешни работи на косовското Собрание изјави дека полицијата на различни места во земјата успеала да спречи „терористички инциденти“.

-Продолжуваме да преземаме конкретни мерки за да ги спречиме таквите инциденти, рече тој пред членовите на Одборот на чија седница за првпат по повеќе месеци учествуваа и претставници на Алијансата за иднината на Косово и Иницијативата за Косово, објави Косовапрес.

Според Маџуни, безбедностната ситуација на Косово е „мирна и стабилна“.

Тој изјави дека косовската полиција постигнала напредок во борбата против трговијата со луѓе и економскиот криминал во земјата.

Би можело да ве интересира

Две доживотни казни за помагачите на џихадистот Кујтим Фаизулаи кој уби луѓе во Виена

Горан Наумовски

Организаторите на пучот во Германија купувале оружје и во Хрватска

Горан Наумовски

Едномесечен притвор за Србинот уапсен на „Јариње“

Горан Наумовски

Косовска полиција: Три пати бевме нападнати на пат кон Брњак, одговоривме на нападот

Косовска полиција: Нема повредени во денешните инциденти во Зубин Поток и во Косовска Митровица

Германски терористи сакале да киднапираат министер