Косовската полиција откри и уништи 4.050 стебла марихуана

Од:

Косовската гранична полиција за регионот на Ѓаковица, по завчерашната дојава дека во областа Кошаре има садници на наркотични билки, откри пет плацеви со вкупно 4.050 стебла марихуана, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во полициското соопштение се наведува дека наркотичните билки се уништени и дека за случајот е известено Обвинителството за тешки злосторства во Ѓаковица, кое покрена истрага за кривично дело „одгледување и производство на наркотични билки, психотропни и аналогни субстанци“.

– Полцијата ја информира и Управата за борба против трговијата со наркотици, која исто така излезе на местото на настанот. Во тој регион се откриени 4.050 билки, чија височина изнесуваше од еден до 3,5 метри. Полицијата ги откорна и ги уништи (изгоре) билките откриени на таа локација, соопшти полицијата.

Би можело да ве интересира

Приштина во шок: „Косово во границите на Србија и во албанските учебници“

Татјана Ташкова

Европските служби бараат продолжување на мисијата на ЕУЛЕКС на Косово

Ана Ололовска

РСЕ: Поради царините на Косово, огромни загуби во Србија и во БиХ

Ана Ололовска

Приштински медиуми: Поранешниот министер за надворешни работи на Малдиви обвинет дека примил два милиона долари за признавање на Косово

Ана Ололовска

Истражување: Повеќе од половината Срби во следните пет години не се гледаат себеси на Косово

Ана Ололовска

Тачи: КФОР станува се помалку потребен, Косово се стреми кон НАТО

Ана Ололовска