Косовската полиција на поглаварот на СПЦ не му дозволи влез во Косово

Од:

Косовската полиција на граничниот премин Мердаре денеска околу 14.30 часот не дозволи автомобилот со српскиот патријарх Порфириј да влезе во Косово.

Патријархот останал неколку минути во автомобилот на страната под контрола на косовската полиција, а потоа се вратил во Куршумлија.

Колку е скандалозна оваа одлука на властите во Приштина пишуваат српските медиуми покажува и информацијата дека косовската влада со мејл вчера го известила поглаварот на Српската православна црква дека не му е дозволен влез на Косово и барала да се одвои од Србите на барикадите, како услов за неговиот престој во Косово.

Би можело да ве интересира

Патријархот на СПЦ Порфириј устоличен во Пеќката патријаршија

А1он