Косовската полиција ја уапси руската новинарка Дарија Асламова под сомнение за шпионажа

Од:

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечља потврди дека безбедносните органи ја уапсиле новинарка, Русинката Дарија Асламова, на северот на земјата.

dobivaj vesti na viber

Во објава на Фејсбук, Свечља истакна дека „многу земји докажале дека таа се занимавала со шпионажа за руските воени разузнавачки служби и дека дејствувала под маската на новинар“.

„Таа учествуваше и во борбите во Украина со пропаганда за руската инвазија на Украина“, додаде Свечља.

Свечља рече дека косовските власти биле запознаени со нејзините активности, а според него, на Асламова и бил забранет влез во многу земји.

„Нејзиниот обид да влезе во нашата земја, покрај тоа што се совпаѓа со настаните на северот на земјата, јасно ги докажува руските врски и пропаганда на која Србија веќе се приклучила и која има за цел да ја дестабилизира нашата земја“, додаде Џељаљ Свечља.

Би можело да ве интересира

Косовските родители бараат штрајкот во основното образование да се забрани со закон

Косово: Русија го искористи ставот на нашиот Меѓународен суд како изговор за заземање украински територии

А1он

Прекинат штрајкот на косовските наставници, училиштата се отвораат на 3 октомври

Ана Ололовска

Косово воведе визи за сите руски државјани, без исклучоци

Шефот на чешката дипломатија Липавски вети поддршка за визна либерализација за Косово

А1он

Читаку: Курти сака да го направи Косово неподносливо за живеење

А1он