Kосовската царина соборува рекорди, од почетокот на годинава има приходи од 700 милиони евра

Од:

Косовската царина од 1 јануари до 26 јули годинава остварила над 700 милиони евра приходи, што е за 30 отсто повеќе одошто во истиот период минатата година.

Според соопштението на Царината, годинава за првпат се реализирани над 700 милиони евра приходи во неполни седум месеци.

– Приходите на Царината на Косово денеска надминаа 700 милиони евра приходи и ова е првпат да се постигне оваа сума во собирањето приходи. Поточно, денеска се пријавени 701,2 милиони евра, што споредено со минатата година претставува раст за околу 30 отсто, со оглед дека во истиот период лани имавме 543,5 милиони, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

Српската војска во прв степен на подготвеност

А1он

Борел повика на итна деескалација на северот на Косово

А1он

(ВИДЕО) Србите со пцовки ги дочекаа косовските специјалци на граница: „Рамбо, дувај го“

А1он

Амбасадорите на Квинта кај Курти по повод напнатата ситуација на косовско-српската граница

Ана Ололовска

Вучиќ: Од ЕУ ќе бараме за еден месец да ни одговорат дали постои Бриселскиот договор или не

Ана Ололовска

Грвала: Тензијата на косовско-српската граница е еднострано предизвикана од Србија

Ана Ололовска