Косово: Уапсени три лица за трговија со човечки органи

Од:

Косовската полиција соопшти денеска дека упасила три лица осомничени за трговија со човечки органи и клетки, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во селото Чаглавица, во близина на косовскиот главен град, полицијата вчера уапсила двајца странски државјани и еден косовски Албанец.

– Упасени се двајца мажи странски државјани и еден косовски државјанин – Албанец, под сомневање дека се вклучени во споменатото дело. Полициската единица и здравствениот инспекторат извршија контрола во приватна болница и запленија како доказен материјал копии од лекарски досијеа и друга документација, се вели во полициското соопштение.

По налог на надлежен обвинител, трите лица се однесени во притвор.

Би можело да ве интересира

Зери: Одлуките на владата на Харадинај по неговата оставка се неуставни

Ана Ололовска

Харадинај до Меркел: Косово е подготвено за ЕУ

Ана Ололовска

Бектеши утре на средба со Шела за забраната за увоз на компир и мед

Харадинај и Ахмети потпишаа договор за предизборна коалиција

Целодневен штрајк на приштинскиот аеродром во среда

Мета: Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово-Србија