Косово: Се затруле додека ги броеле српските гласови, Српска листа обвинува за сценарио

Од:

Процесот на пребројување на гласовите од раселените Срби на Косово беше прекинат поради како што се наведува „сомнителен мирис од ковертите со гласови кои стигнале од Србија“.

Од комисијата која ги пребројувале гласовите се пожалиле дека одеднаш од коверите излегол мирис по што предизвикал алергиски реакции кај сите кои имале контакт со писмата, но само кај Албанците претставници на комисијата.

Претставниците на Србите во Централната изборна комисија (ЦИК) тврдат дека тие не почувствувале ниту мирис , ниту пак имале алергиска реакција, по што биле отстранети од зградата. По тоа, обвинија дека изборната комисија сака да направи фалсификат и да избере барем еден претставник на Србите кој е под контрола на Приштина.

Приказната отиде до таму што за сомнителните коверти е обвинета Србија, а во меѓувреме пребројувањето на српските гласови е стопирано и не се знае што ќе се случува натаму.

Во косовските медиуми се појави обвинувања дека 26 лица се затруени поради што Централната изборна комисија го стопира пребројувањето на гласовите од раселените Срби, а полицијата ги однесе службениците на медицински проверки.

Меѓутоа, претставниците на Србите кои учествуваа во пребројувањето тврдат дека кај нив нема никакви симптоми.

-Бев во просторијата, држев ковери во рацете и не почувствува ниту мирис, ниту чешање, ниту добив алергија и немам никаква реакција, рече членот на ЦИК, претставник на Српската листа, Стеван Веселиновиќ за порталот Косово Онлајн и додава дека бил избркан од просторијата.

Според него, веднаш дошла полицијата, го исфрлила него, иако е член на ЦИК и набљудувач на Српска листа, и тоа не само од просторијата туку и од зградата.

Тој кажа дека веднаш потоа пристигнале неколку медицински возила. Смета дека е ова сценарио со цел да се комрпомитираат гласовите од Србија, и да се наметне претставник на Србите лојален на Приштина, со оглед дека сите десет места во парламентот ги освои Српска листа.

Инаку, полицијата ги транспортираше членовите на ЦИК на инфективната клиника во Приштина, каде е забранет влезот за останатите лица.

Би можело да ве интересира

Поранешниот косовски премиер Мустафа позитивен на Ковид-19

А1он

Во Париз видео самит за односите меѓу Србија и Косово

Ана Ололовска

Арменд Земај бара преиспитување на одлуката на македонските власти за задолжителни тестови за влез во нашата земја

А1он

Хоти тврди дека може да прогласи вонредна состојба, а Османи дека тоа право го има само претседателот

Ана Ололовска

ЕУ: Случувањата во Србија не се пречка за дијалогот со Косово

Ана Ололовска

Тачи в понеделник заминува за Хаг на интервју во Специјалното обвинителство за Косово

Ана Ололовска