Косово: Русија го искористи ставот на нашиот Меѓународен суд како изговор за заземање украински територии

Од:

Србија очекува Русија да ги заштити српските интереси на Косово, а официјална Москва се повикува токму на пресудата на Меѓународниот суд на правдата за Косово од 2010 година за да докаже дека референдумите во украинските региони за приклучување кон Руската Федерација се во согласност со меѓународното право. Како што наведоа во соопштението на МНР на овој начин се потврдило дека „едностраното прогласување независност на дел од државата не прекршува ниту една норма на меѓународното право“.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението се наведува дека од 23 до 27 септември 2022 година во Доњецката и Луганската народна република, Херсон и Запорожје се одржале референдуми за пристапување кон Руската Федерација. Резултатите од референдумот и излезноста беа објавени, а пишува и дека огромното мнозинство гласачи го поддржале обединето со Русија и дека жителите на Донбас, како и на регионите Херсон и Запорожје „направиле свесен и слободен избор во корист на Русија“.

„И покрај провокациите на режимот во Киев, кој криминално нареди масовно гранатирање на области, луѓето не се плашеа да излезат на гласање и да ја изразат својата волја. За тоа говорат резултатите од плебисцитот“, се наведува во соопштението.

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека референдумите се одржани во целосна согласност со стандардите и принципите на меѓународното право, а потоа се повика на случајот „Косово“.

„Народот на Донбас и јужна Украина го искористи своето легитимно право на самоопределување во согласност со Повелбата на ОН, меѓународните договори за човекови права од 1966 година, завршниот акт на ОБСЕ Хелсинки од 1975 година и пресудата на Меѓународниот суд на ОН за Косово на 22 јули 2010. Едностраното прогласување независност на дел од државата не прекршува ниту една норма на меѓународното право“, се наведува во соопштението.

Би можело да ве интересира

Ескобар: ЗСО ќе биде формирана, тоа е обврска за Србија, Косово и ЕУ

Ана Ололовска

Околу 40 проценти од украинската елекетрична мрежа е вон функција

А1он

Сопруг ја убил бремената сопруга пред породилиште во Приштина, истрагата е во тек

А1он

Во експлозијата во украинската амбасада во Мадрид, повреден чувар

Ана Ололовска

Писмо бомба експлодира во украинската амбасада во Мадрид

Горан Наумовски

Амбасадорите на ЕУ одобрија укинување на визи за Косово

А1он