Косово: Нови 14 починати и 555 заболени Ковид-19

Од:

Бројката на жртви на Ковид-19 во Косово се искачи на вкупно 1.040 од појавата на болеста, откако минатото деноноќие починаа 14 од заразените од коронавирусот.

Во денешното соопштение на Националниот институт за јавно здравство на Косово се наведува дека, од вчера извршените 1.340 тестови со методот РТ-ПЦР (146.703 вкупно досега), позитивни на коронавирусот резултирале 555 лица.

Вклучително новозаболените, бројот на лица кај кои е откриен вирусот од почетокот на епидемијата се искачи на 40.672, а болеста досега ја совладале 25.910 лица. Во текот на вчерашниот ден како излекувани се евидентирани 324 пациенти.

Согласно официјалните статистики на косовските здравствено власти, во земјата во моментот има 13.722 активни носители на коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Хаг: Одбиено барањето за ослободување на Кадри Весели

Ана Ололовска

Грците го преполнија центарот на Атина, редици пред продавниците

Ана Ололовска

599 нови случаи на Ковид-19 во Хрватска

Ана Ололовска

Министерката за здравство со „магија“ се бореше против коронавирус, па се зарази

Ана Ололовска

10.000 жители на Хонг Конг ќе останат дома додека не бидат тестирани сите

Ана Ололовска

Во Италија намалена брзината на ширење на коронавирусот

Ана Ололовска