Косово ќе аплицира за членство оваа година, 90 отсто од граѓаните се за влез во ЕУ и НАТО

Од:

Косово ќе поднесе официјална апликација за членство во ЕУ до крајот на 2022 година, изјави министерот за надворешни работи на Косово за локалните медиуми во средата.

dobivaj vesti na viber

„Рековме дека ќе аплицираме оваа година, и ќе аплицираме оваа година“, изјави Доника Гервала-Шварц за косовската “ТВ Клан”.

„Исто така, ги известивме нашите меѓународни партнери дека нашата цел е да аплицираме оваа година, бидејќи сакаме да уживаме кандидатски статус во ЕУ.

Гервала-Шварц истакна дека над 90 отсто од жителите на Косово се за членство во ЕУ и НАТО и ги поддржуваат како „единствениот пат кон европската иднина“, што според неа ја прави апликацијата за пристап „сама по себе природна“.

Би можело да ве интересира

НАТО: Никогаш нема да ја признаеме руската илегална анексија

Горан Наумовски

НАТО изрази одлучност за испраќање поголема поддршка за Украина

Блинкен: НАТО е посилен и пообединет отколку било кога во последните 30 години

А1он

Зголемени увозот и извозот на земјоделски производи на ЕУ

А1он

НАТО: Ги тренираме Украинците од 2014, затоа толку успешно се бранат од Русите

А1он

Столтенберг: Ако Путин победи во војната, „другите авторитарни лидери ќе бидат охрабрени“ да употребат сила

А1он