Косово им понуди на САД да формираат постојана воена база на негова територија

Од:

Косовскиот министер за одбрана, Арменд Мехај, во име на неговата Влада, им понуди на САД да формираат постојана воена база на територијата на Косово.

Како што соопшти косовското МО, Мехај, кој престојува во официјална посета на САД, понудата му ја изнел на потсекретарот на американскиот Департман за одбрана, Колин Кал, за време на нивната средба во Пентагон.

Косовскиот министер на средбата со високиот претставник на американската одбрана изјавил дека формирањето на таква база „ќе придонесе многу за мирот и регионалната стабилност на Балканот“.

Потсекретарот Кал, се вели во соопштението, уште еднаш ја потврди поддршката на САД за евроатлантската интеграција на Косово, „нагласувајќи дека визијата на американскиот претседател Џо Бајден за интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ останува дел од неговата приоритетна агенда“.

Тој, исто така, високо го вреднувал и партнерството во првата мировна мисија на Безбедносните сили на Косово (ФСК) во Кувајт, како и учеството на ФСК во воената вежба на американските и сојузничките сили „Дифендер – Јуроп ‘21“.

– Потсекретарот Кал нагласи дека поддршката за подигање на капацитетите на ФСК ќе биде постојана, а исто така, позитивно ги оцени подготовките за наредните мировни мисии, со што се зголемува уште повеќе улогата на Република Косово како фактор на мирот и на планот на глобалната безбедност, се вели во соопштението.

Косово, во соработка со американската војска, во март годинава испрати во Кувајт еден контигент на Безбедносните сили, што претставува прва нивна мисија надвор од земјата.

Би можело да ве интересира

Косово: Награда од 20 илјади евра за тој што ќе помогне во откривањето на тројниот убиец кај Дечане

Ана Ололовска

Двајца ученици и возач загинаа при пукање кон автобус во Косово

А1он

Утврден Предлог-законот за ратификација на Договорот со Косово за заемна правна помош во граѓанските предмети

А1он

Косово ќе го користи искуството на Македонија во реформирање на образовниот систем

А1он

Косовската опозиција победи во Приштина и во големите градови, тежок пораз на Курти

Косовски министер за спорт: Наскоро одлука за забрана на српски паралелни спортски активности

А1он