Косово бара од Албанија потпишување трактат за заедничка одбрана

Од:

Претседателката на Косово, Вјоса Османи оцени дека е стасано времето за потпишување трактат со Абанија за заедничко реагирање во случај на загрозување на двете држави, јави дописникот на МИА од Приштина.

dobivaj vesti na viber

Османи за ова разговарала за време на денешната средба со нејзиниот албански колега, Бајрам Бегај, кој утрово допатува во официјална посета на Косово, при што беше пречекан со високи државни почести.

– Важно е со Албанија, како што разговаравме, да имаме еден трактат за меѓусебна одбрана, со кој реципрочно ќе реагираме во случај на загрозување на нашите две држави, изјави Османи на заедничката прес-конференција со Бегај.

Според косовската претседателка, оваа пракса е „во согласност со меѓународните пракси и се применува од многу држави“.

– Време е да ги направиме потребните чекори во тој правец, изјави Османи.

Косово, рече таа, смета на Албанија и верува дека под водството на Бегај ќе се интензивираат меѓудржавните односи.

– Фактот дека Албанија веќе е членка на НАТО создава поголема безбедност во целиот наш регион. Во ова време кога се загрозува безбедносната архитектура, нашата безбедност стана приоритет, рече Османи.

Бегај, од своја страна, рече дека Косово и Албанија имаат иста визија и се движат во иста насока. Тој се осврна на регионалната стабилност, порачувајќи дека треба да се работи повеќе за да се зачува мирот, за кој оцени дека е „кревок“.

Бегај допатува денеска во Косово, во прва официјална посета на една земја од преземањето на функцијата претседател на Албанија, на 24 јули годинава. Освен со Османи, предвидени се средби и со претседателот на републичкото Собрание, Глаук Коњуфца и со премиерот, Албин Курти.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Косовскиот министер за здравство поднесе оставка

Ана Ололовска

Косовските родители бараат штрајкот во основното образование да се забрани со закон

Косово: Русија го искористи ставот на нашиот Меѓународен суд како изговор за заземање украински територии

А1он

Прекинат штрајкот на косовските наставници, училиштата се отвораат на 3 октомври

Ана Ололовска

Косово воведе визи за сите руски државјани, без исклучоци

Шефот на чешката дипломатија Липавски вети поддршка за визна либерализација за Косово

А1он