Коснет: САД ќе се вклучат во решавање на прашањето на исчезнатите во Косово

Од:

Американскиот амбасадор во Косово, Филип Коснет, денеска изјави дека неговата земја ќе се вклучи во решавање на проблемот на исчезнатите лица на Косово.

Клан Косова наведува дека Коснет денска го посетил меморијалниот комплекс во Велика Круша кај Ораховац.

-Знам дека сте слушнале многу ветувања, па затоа не сакам да ги давам, но САД ќе се вклучат, во соработка со Србија, во решавање на прашањето на исчезнатите, рече Коснет, пренесен од Косово-онлајн.

Американскиот амбасадор наведе, исто така, дека претставниците на Велика Круша му кажале за наводно исчезнување на 64 лица од тој крај во текот на судирот на Косово во 1999 година.

Би можело да ве интересира

Борел во тридневна посета на Косово и Србија

Ана Ололовска

Од 2012 до 2018 година во Сирија и Ирак заминале 403 Косовци, се вратиле 242

Ана Ололовска

Кремљ го разгледува „договорот на векот“ на Трамп

Ана Ололовска

Кушнер: Во „договорот на векот“ можат да бидат внесени и предлозите на Палестинците

Ана Ололовска

„Петорката“ нема да посредува за составување нова влада на Косово

Ана Ололовска

Зариф: Предлозите на Трамп за Блискиот Исток се кошмар за мирот и регионот

Ана Ололовска